YDS ve E-YDS nedir?

“Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” uyarınca  Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS),  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından uygulanmaktadır. YDS İlkbahar ve Sonbahar Dönemi olmak üzere senede iki defa yapılır. Tazminat dışında alınan notlar lisansüstü eğitim, yurt dışı görev ve kurs vb seçim aşamasında kullanılmaktadır.

e-YDS İngilizce alanında, şu an için Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılmaktadır. Sınava başvurularının ne zaman alındığı ÖSYM'nin sitesinde yayımlanmaktadır. Sınav cevaplama süresi 180 dakikadır.

Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olmaktadır. Mevcut kapasiteleri Ankara’da 4200, İstanbul’da 432, İzmir’de 112 şeklindedir.  e-YDS, elektronik ortamda yapılacağından, adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile  deneme e-sınavı hazırlanmıştır. Bu sınavlara katılacak adayların sınavdan önce deneme sınavından yararlanmaları önerilmektedir. Deneme sınavlarına ÖSYM sitesinden ulaşılabilmektedir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir